You may contact us at : 444 4 548 / 0850 222 2 548

Hipofiz Adenomları

Hipofiz bezi beyin tabanında yer alan endokrin fonksiyonu olan bir bezdir. İçerdiği farklı hücreler sayesinde tüm vücudun endokrin(hormonal) fonksiyonlarını yönetir.

Bu bezin içerisinde bulunan hücre gruplarının aşırı çalışması ya da büyümesi Hipofiz Adenomuna neden olur. Hipofiz adenomları hastalarda kitle(bası) etkisi ya da endokrin (hormonal) değişikliklerile bulgu verir. Örneğin bulunduğu yer itibari ile görme sinirine baskı yapmaya başladığında görme alanında daralmaya ya da beynin su dolanım yollarına bası yaparak hidrosefaliye neden olur. Öte yandan endokrin(hormonal) bozukluklarla memelerden süt gelmesi, adet düzensizliği(Prolaktin yüksekliği), ellerde ve ayaklarda büyüme, yüzde kabalaşma ve dilde büyüme(Büyüme hormonu artışı) veyahut kemik erimesi, vücutta anormal kilo artışı, karın bölgesinde ciltte mor çizgiler oluşumu, şeker yüksekliği ve halsizlik (Kortizolyüksekliği) gibi bulgulara neden olabilir.

Hipofiz adenomlarının tedavisi hastanemizde Beyin ve Sinir Cerrahisi, Endokrinoloji, Nöroradyoloji, Göz Hastalıkları, Medikal ve Radyasyon Onkolojisi bölümleri tarafından oluşturulan konsey tarafından yapılmaktadır.

Hipofiz adenomlarının bir kısmı medikal (ilaç) tedavi ile takip edilebilmektedir. Ancak belli boyutu aşan, çevre dokuya ciddi bası oluşturan, medikal tedaviden fayda görmeyen ya da hormonal etkileri ilaç ile control altına alınmayan hastalarda cerrahi tedavi gerekli olmaktadır.

Kliniğimizde multidisipliner toplantılarda tartışılan ve cerrahi kararı verilen hastalarda burundan girilerek(transfenoidal yolla) mikroskopik ya da endoskopik olarak ya da bu yönteme uygun olmayan hastalarda halk arasında açık cerrahi olarak bilinen transkranial yolla mikroskop altında bu ameliyatlar yapılmaktadır. Tüm vakalarımızda planlama ve intraoperatif hedefleme için nöronavigasyon, kitlenin tespiti ve rezeksiyonu için uygun vakalarda floresan kılavuzluğunda cerrahi yapılmaktadır. Bu yöntemler geniş ve yeterli rezeksiyon, küçük kesi ve hastanede kısa kalış süresi sağlamaktadır.